Łatwo jest mówić o Polsce
Trudniej dla niej pracować
Jeszcze trudniej umrzeć
A najtrudniej cierpieć

9 stycznia 2020 roku uczniowie klas 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej w Regucie pod opieką Pani Łucji Ocypy i Krystyny Rosłonek byli na wycieczce w Muzeum Więzienia Pawiak przy ulicy Dzielnej 24/26 na warszawskim Muranowie. Była to okazja do poznania miejsca związanego z historią i działalnością bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, historii Pawiaka oraz lekcji z przewodnikiem, który opowiedział m.in. o przesłuchaniach i torturach, jakich doświadczali więźniowie zarówno w więzieniu przy ulicy Pawiej, jak i siedzibie Gestapo przy Szucha. Uczniowie zwiedzili całe muzeum, zobaczyli makietę więzienia, poznali historię Pomnika Drzewa Pawiackiego. Ważnym elementem wycieczki była możliwość zadawania pytań na tematy związane z Pawiakiem.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich połączona z uroczystym finałem projektu – ogólnopolskiego konkursu „Pamięć dla Przyszłości”, w którym nasi uczniowie zdobyli wyróżnienie za film „Szafka, która wiele widziała”.
W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN uczniowie mieli okazję podziwiać wystawy stałe składające się z interaktywnych instalacji. Pani przewodnik pomogła dzieciom zrozumieć trudną historię wyznawców judaizmu. Uświadomiła również, że dziedzictwo żydowskie stanowi integralną część historii Polski. Uczniowie dostrzegli wkład narodu żydowskiego w rozwój polskiej kultury, nauki, a także gospodarki.
Wyjazd do Warszawy był wyjątkową lekcją historii, która na pewno pozostawi w uczniach niezapomniane wrażenia.