Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości 
nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości
 i nie ma pra­wa do przyszłości.
Józef Piłsudski

Data 11 listopada 1918 roku zajmuje w świadomości Polaków niezwykłe miejsce. Oto po 123 latach niewoli, wykorzystując sprzyjające okoliczności, nasz kraj znów wolny pojawił się z powrotem na mapie Europy i świata, a naród polski ujarzmiany dotąd przez zaborców, cieszył się swobodą. Przywiązanie do tej, co nie zginęła, pozwoliło wychodzić Polakom z najtrudniejszych opresji, stawiać czoło poważnym problemom polskiej egzystencji narodowej. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych przodków  walczących o wolność.
Zgodnie z tradycją, w naszej szkole corocznie, z udziałem całej społeczności szkolnej, odbywają się uroczyste akademie z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku nie mogło być inaczej. Uroczystość rozpoczęliśmy o godz. 11.11 odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie przemaszerowaliśmy ulicami Reguta śpiewając pieśni patriotyczne. W ten sposób zainaugurowaliśmy obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w naszej placówce. Druga część uroczystości miała miejsce o godz. 17.00. Na scenie najmłodsi wyrazili w tańcu i piosence radość ze świętowania Dnia Niepodległości, zaś starsi uczniowie w wierszu i piosence ukazali ducha narodu polskiego, który wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę nie tylko przed 1918 rokiem ale i po nim.
Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Młode pokolenie powinno pamiętać, że Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność i determinacja wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Obchody 11 listopada to właśnie wyrażanie naszego szacunku dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

 

Czcionka
Kontrast